logo
Co je to glutaman sodný?
počet zhlédnutí: 52593x
Language: Slovensky

Používat, či nepoužívat glutaman a je nebo není škodlivý?

Co je to tedy ten glutaman?   

Glutamát sodný (rovněž označovaný jako glutaman sodný či E 621) je sodná sůl kyseliny glutamové, jedné z přirozených aminokyselin tvořících bílkoviny obsažené ve všech živých organismech. Pokud se glutamát vyskytuje volně, tj. nevázaný do bílkovin, uděluje potravině výraznější chuť. Přirozeně se vyskytuje v houbách, zralých rajčatech, některých sýrech, uleželém mase a v mořské řase Laminaria japonica, kterou japonští kuchaři používají již od 5. století k dochucování pokrmů. Je to jedna z nejpoužívanějších přídatných látek pro její schopnost zvýraznění chuti. Použití látky je: pro ochucení mražených masných, drůbežích, zeleninových a dalších výrobcích, instantních polévkách, směsích koření, hotových jídlech, sojové omáčky a mnoha dalších. Tato látka je často uváděna jako kořenící přísada.

Je glutaman škodlivý?

V 80. letech byly uskutečněny rozsáhlé studie pod záštitou Světové zdravotnické organizace (WHO) a Světové organizace pro zemědělství (FAO), které nepotvrdily negativní vliv glutamátu sodného na lidské zdraví, a proto ani nestanovily bezpečnou horní hranici denní dávky jeho příjmu v potravě. Bylo publikováno, že zcela bezproblémová hranice je 120 mg/kg hmotnosti člověka (mimo přirozený přísun v neupravených potravinách). Odpůrci glutamátu však argumentují, že i tyto studie byly ovlivněny lobby výrobců tohoto ochucovadla. Zajímavé je i to, že v roce 2000 byl objeven specifický chuťový receptor pro glutamát. To znamená, že kromě základních čtyř chutí – sladké, hořké, slané a kyselé – rozeznáváme i pátou, označovanou umami, kterou vyvolává právě glutamát. V ČR je používání glutamanu sodného povoleno v omezeném množství ke všem potravinám s výjimkou nealkonápojů. V USA je používání látky povoleno.

V minulosti panovaly obavy z nežádoucích účinků glutamanu sodného na lidský organismus. Bylo administrativně omezováno jeho používání ve veřejném stravování i při výrobě hotových potravin. Byl zakázán v potravinách určených pro děti do tří let.

Byly popsány projevy častějšího užívání: zejména může vyvolat zvracení, zadržování vody v těle, ztuhlé svaly, bušení srdce, závratě, bolesti hlavy a studený pot, zejména u citlivějších osob. Protože se vyskytovaly zejména při požití čínských jídel, dostaly v USA označení syndrom čínské restaurace (angl. CRSChinese Restaurant Syndrome). Tyto příznaky popsal v roce 1968 v časopise New England Journal of Medicine Robert Ho Man Kwok a podle něho jsou nazývány také Kwokova nemoc. Někteří oponenti užívání glutamátu v kulinářství upozorňovali na možnou souvislost s diabetes či s Alzheimerovou nemocí.

Vědci z univerzity v německém Kielu prováděli studii na laboratorních krysách a zjistili, že glutaman potlačuje hormony odpovědné za spalování tuků. Tím vyvolal u zvířat zvýšenou žravost a obezitu.

Jak se dostal do Evropy?

Až do druhé světové války se používal pouze v asijských zemích, pak si američtí vojáci oblíbili chuť japonských konzerv, a tak se dostal glutamát do světa.

Jak se vyrábí?

Průmyslově se čistý glutamát sodný nejčastěji vyrábí z hydrolyzátu kvasinek, pěstovaných na substrátech obsahujících škrob (zejména brambory, mouka, cukrová řepa, melasa apod.). Získaná směs aminokyselin se dělí a čistá kyselina L-glutamová se částečně neutralizuje hydroxidem sodným takto:

HOOC-CH(NH2)-CH2-CH2-COOH + NaOH → HOOC-CH(NH2)-CH2-CH2-COONa + H2O

Používat či nepoužívat?

Je to asi jako se vším -  používat s mírou. Pokud míváte po glutamanu smíšené pocity, vynechte jej. Pokud Vám to žádné problémy nepřináší, nepřehánějte to. Je však bezesporu, že jídla s glutamanem jsou chutnější. Ale úplný závěr si každý musí udělat sám….

Hojně používaná Podravka, či chcete-li vegeta se skládá ze 14,5 % sušené zeleniny, zbytek je sůl, protihrudkující přísada a glutaman sodný.

  • Vanilkové tyčinky polomáčené

    Vanilkové tyčinky polomáčené

    Tyto tyčinky jistě znáte z obchodu, ale doma si je vyrobíme bez éček a také levněji.  | Tyčinky také můžeme slepit tenkou vrstvou dobré marmelády.

    Porci uvaříte za 4 Kč


     25085    120 minut
  • Francouzské palačinky s jablkovým přelivem
    video

    Francouzské palačinky s jablkovým přelivem

    Jaký je rozdíl mezi českou a francouzskou palačinkou? Hlavní je ten, že do těsta těch francouzských se přidává rozpuštěné máslo.

    Porci uvaříte za 3 Kč


     27834    40 minut
  • Bramborový salát se sýrem
    video

    Bramborový salát se sýrem

    Tento salát zná každý, ale co vše se dá přidat aby byl dostatečně pikantní a jak zajistit aby se hned nekazil? |

    Pokud cibuli asi 1 minutu povaříme, potom salát vydrží asi dvojnásobně déle čerstvý. Je to totiž jediná "živá" ingredience, která nám salát začne po přimíchání okamžitě kazit. Chuť salátu to nijak neovlivní.|

    Výpis surovin by každý měl brát jako takové základní vodítko. Někomu chutná hodně uzeniny, jinému vůbec, tak ji vynechá. Fantazii se rozhodně meze nekladou. To samé platí o zelenině a všech ingrediencích vůbec.|

    Dále si pochopitelně každý přimíchá, na co má v salátu chuť. Možností je mnoho - sterilovaný hrášek, ředkvička, červená řepa, nálev z okurek,  zahradní řeřicha, trochu dižonské hořčice apod.|Ingredience promícháváme vždy ode dna vzhůru a velmi opatrně, aby nám nevznikla spíše kaše než salát.|

    Pokud by se stalo, že bychom salát přesolili, potom nezbývá než uvařit ještě pár brambor a přidat je do salátu.|

    Pokud místo majolky zvolíme nízkotučný jogurt a některé ingredience vynecháme nebo alespoň omezíme, získáme docela dietní pokrm. Také můžeme jogurt trochou majolky dochutit.

    Porci uvaříte za 9 Kč


     26857    1 hodina
  • Rýžové placky
    video

    Rýžové placky

    Až vám zbyde doma vařená rýže, vzpomeňte si na tyto placky a máte večeři zadarmo! |

    Placky servírujeme s tím, co máme rádi, nejvíce se hodí bramborová kaše, šťouchané brambory a brambory klasicky uvařené.

    Porci uvaříte za 4 Kč


     52117    30 minut
  • Rybí karbanátky s brokolicí
    video

    Rybí karbanátky s brokolicí

    Složení těchto výborných rybích karbanátků budete mít plně pod kontrolou. Za pár korun tak budete mít spoustu zdravého pokrmu bez chemikálií.|Když dostanete rybu od rybáře, bude pokrm téměř zadarmo.|Rybí karbanátky můžete bez obav zamrazit. Dejte je i s prkénkem do mrazáku, a po hodině je sesypejte do velkého igelitového pytle. Pokud však budete karbanátky mrazit, nepoužívejte mražené maso.

    Porci uvaříte za 7 Kč


     24379    40 minut
  • Palačinky s jablečnou polevou
    video

    Palačinky s jablečnou polevou

    Tyto palačinky vám budou zaručeně chutnat. Podle našeho videoreceptu ja máte za chvilku.

    Porci uvaříte za 3 Kč


     26530    40 minut
  • Rychlá polévka s játrovými knedlíčky
    video

    Rychlá polévka s játrovými knedlíčky

    Vynikající polévka, což dokazuje to, že se hojně podává i na svatebních hostinách. |

    Pokud máte tuto polévku rádi, pak si udělejte knedlíčky doma do zásoby. Je to nejen daleko levnější, ale zároveň o kilometry zdravější.|Pokud si také zamrazíte zeleninu, tak potom je tato velmi oblíbená polévka, která se často podává i na svatbách dílem okamžiku a za pár kaček...

    Porci uvaříte za 6 Kč


     45041    50 minut
  • Kapustová polévka bez chemie
    video

    Kapustová polévka bez chemie

    Výborná, rychlá a zdravá polévka s podrobným videonávodem. Pokud ji uděláte hustější, pak ji můžete servírovat jako hlavní jídlo.|

    K polévce se hodí čerstvé pečivo i chléb.|

    Pokud chcete polévku vylepšit uzeninou, pak ji v množství asi 200 g přidejte společně s cibulí. Postup je dále naprosto stejný. Uzenina ale samozřejmě nějakou tu chemii obsahuje.

    Porci uvaříte za 7 Kč


     25932    40 minut
  • Huspenina z vepřových nožiček a sterilovanou zeleninou
    video

    Huspenina z vepřových nožiček a sterilovanou zeleninou

    Tento pokrm vyrobíte podle přiloženého videa velmi snadno a navíc budete přesně vědět co vše obsahuje.

    Porci uvaříte za 4 Kč


     26274    2 hodiny
  • Dršťková polévka
    video

    Dršťková polévka

    Všichni ji znají, ale ne každý ji umí. Přitom recept je velmi jednoduchý. Za pár korun máme velké množství vydatné polévky, která se velmi často konzumuje jako hlavní jídlo.

    Porci uvaříte za 6 Kč


     90667    2 hodiny
  • Svařák s rumem
    video

    Svařák s rumem

    Svařák přijde k chuti vždy, když teplota venku začne klesat. Tento je navíc pro zahřátí vylepšen rumem.|

    Pokud bychom měli raději svařák laděný do pomerančova, pak v celém receptu použijeme místo citrónu pomeranč.

    Porci uvaříte za 19 Kč


     33999    10 minut
  • Asijská kuřecí čína s čínskými nudlemi
    video

    Asijská kuřecí čína s čínskými nudlemi

    Výborná varianta úpravy kuřecího masa s chuťově velmi zajímavou a rychlou přílohou. Nudle jsou pálivé, proto je nedoporučujeme malým dětem.

    Porci uvaříte za 25 Kč


     65839    30 minut
  • Treska po švédsku
    video

    Treska po švédsku

    Naprosto skvělá a zdravá pochoutka, která je podle tabulky GDA nutričně velmi vyvážená.

    Porci uvaříte za 19 Kč


     42029    45 minut
  • Klasický obalovaný hermelín
    video

    Klasický obalovaný hermelín

    Toto jídlo jistě znáte, ovšem pořád jej spousta lidí neumí udělat. Podle tohoto receptu jej zvládnete stejně jako profesionálové.

    Porci uvaříte za 16 Kč


     47734    15 minut
  • Jehněčí kýta na česneku
    video

    Jehněčí kýta na česneku

    Pokud máte chuť na zvěřinu, toto je jeden z nejjednodušších receptů. Výsledek je opravdu zaručen! |

    Asi nejlepší je podávat tento pokrm s bramborovým knedlíkem a špenátem. Pokud vám však bude chutnat brambor, také se hodí.

    Porci uvaříte za 39 Kč


     50672    2 hodiny
  • Jidáše
    video

    Jidáše

    Velmi jednoduchý recept, který podle videa zvládnete naprosto hravě. |

    Jidáše posypeme moučkovým cukrem, nebo si je namášíme v medu či dobrém sirupu.

    Porci uvaříte za 4 Kč


     52854    120 minut
  • Zapečené těstoviny s bazalkou
    video

    Zapečené těstoviny s bazalkou

    Tento lahodný, poměrně dietní a rychlý pokrm je velmi jednoduchý. Výsledek je zaručen, protože nemá žádné záludnosti. |

    Podávejte toto lahodné a lehké jídlo s bohatou oblohou...

    Porci uvaříte za 18 Kč


     39909    35 minut
  • Kapří polévka

    Kapří polévka

    Pokud kapra dostanete, pak je polévka téměř zadarmo. Dělejte si ji nejen na vánoce, je opravdu zdravá. | Pokud ji chcete méně tučnou, pak vynechejte smetanu, nebo ji dejte menší množství.

    Porci uvaříte za 9 Kč


     31802    45 minut
  • Pikantní smažené nudle s kuřecím masem
    video

    Pikantní smažené nudle s kuřecím masem

    Velmi dobře vyvážený dietní a zdravý pokrm, který podle podrobného videa zvládnete hned napoprvé.

    Porci uvaříte za 15 Kč


     53471    40 minut
  • Dietní zeleninový tzatziki dip
    video

    Dietní zeleninový tzatziki dip

    Vynikající dietní dip, který za pár kourun vyrobíte do pěti minut. Jeho složení budete mít plně pod kontrolou. |

    V omáčce kousky potravin namáčíme, a šup s nimi do úst. 

    Porci uvaříte za 2 Kč


     24263    5 minut